מה הסיכוי להווצרות תא יש מאין ?

זה המקום לכל נושא שאינו מתאים לאף פורום אחר, כולל דיונים בנושאים שאינם קשורים למג'יק.

מנהלים: kabanist, Sir Psycho Sexy

שלח תגובה
Psibeast
Administrator
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

שליחה על ידי Psibeast »

Gandalf כתב:תודה על השיעור (באמת לא ידעתי את המושגים האלו לפני).
ולענין,
עידו ענה לך על זה. אני רק ארחיב ואסביר. המדע גם פועל תמיד תחת ההנחה שלא נמצאה האמת האבסולוטית. תמיד יש שאיפה למצוא מודל אחר, יותר טוב. לגלות עוד דברים שיפריכו את המודלים הקיימים. הדת סטטית מהבחינה הזאת. יש את אלוהים, וגמרנו. אין לחפש פיתרון יותר טוב.
ויש עם זה בעיה?
לא בהכרח. הכל תלוי במה אתה מחפש. אם אתה מחפש משענת יציבה שלא תתערער לך, אז הגישה הזאת היא אחלה בחלה. אף אחד לעולם לא יוכל להוכיח לך אחרת. לי דבר כזה יפריע, כי אני חושב שמנגנון שמטיל ספק קבוע בצורה שבה אנחנו רואים דברים הוא אמין יותר.
העולם = היקום? כלומר איך נוצר היקום? או שהעולם הכוונה לכדור הארץ וכל ה eco-system שקיים היום?
העולם = היקום.
ועוד שאלה, לאיזה קבוצה אתה משייך את עצמך?
אני אתאיסט פסיבי.

בשאלה "איך נוצר היקום" מקופלת הנחה סמויה. ההנחה הסמויה היא שהיקום אכן נוצר. ההנחה הזאת נובעת כמובן מההיגיון הפשוט שלנו, כי בחיי היום יום אנחנו לא נתקלים בדברים שלא נוצרו מעולם.

שנית, אני רואה בעיה עם הצגת טענה "משהו היה חייב ליצור את היקום" ולפתור אותה עם משהו אחר ששום דבר לא יצר אותו.

שלישית - על פי תורת איינשטיין, המרחב והזמן משולבים זה בזה לחלוטין, וגם אין דבר כזה זמן אבסולוטי (דבר שאושש בניסויים אמפיריים). הזמן והמרחב לא מתנהגים בצורה "הגיונית" כאשר מדובר במקרי קצה, ולכן רוב השאלות שאנשים שואלים בקשר לראשית היקום לוקות בכשל הזה שאנחנו מנסים להשליך את התנאים שמוכרים לנו מחיי היום יום אל מקרי קצה.
Psionic Beasts. Top of the food chain and climbing.
the editor
MTGil Wizard

שליחה על ידי the editor »

Psibeast כתב:מדענים לא מתבססים על אקראיות, אבל לא פוסלים אותה.
המדענים מחפשים חוקיות, אבל לא מניחים אותה.
מודלים מודרניים סאב אטומיים למשל מדברים על מיקומי האלקטרונים במונחים של הסתברויות (ענן הסתברויות), כלומר שלא ניתן לצפות בודאות היכן יהיה אלקטרון ברגע נתון, אלא ניתן לדעת רק מה ההסתברות להופעתו בכל מקום. גם זה מודל.
היה נורא נחמד אם היינו יכולים להסתפק רק במודלים דטרמיניסטיים, אבל התצפיות האמפיריות פשוט לא הסכימו עם כך, ובניגוד לדת למדע כן אכפת מתצפיות אמפיריות.

אגב, ההנחה "לכל דבר יש סיבה" היא הנחה בעייתית, מכיוון שאז אתה צריך למצוא סיבה להנחה, וסיבה לסיבה להנחה וכולי. הפתרון היחיד לכך הוא מערכת מעגלית (Circular logic וכולנו יודעים הרי שבעזרת היגיון מעגלי ניתן להגיע פחות או יותר לכל דבר).
רק ליתר ביטחון, אתה בטוח שאתה מבלבל בין מערכות שאינן ניתנות לצפיה לבין מערכות שפועלות ללא סיבה? יש הבדל בין האמירה "אין כל דרך לקבוע בוודאות איפה האלקטרון יהיה ברגע נתון" לבין האמירה "מיקומו של האלקטרון נקבע באופן אקראי, ללא סיבה".
שיניתי שם, פעם הייתי אלרונד
זאת אומרת, הייתי elrond, אבל באנגלית זה עושה בעיות עם ההדגשה...
Gandalf
White Wizard

שליחה על ידי Gandalf »

Elrond כתב:
Psibeast כתב:מדענים לא מתבססים על אקראיות, אבל לא פוסלים אותה.
המדענים מחפשים חוקיות, אבל לא מניחים אותה.
מודלים מודרניים סאב אטומיים למשל מדברים על מיקומי האלקטרונים במונחים של הסתברויות (ענן הסתברויות), כלומר שלא ניתן לצפות בודאות היכן יהיה אלקטרון ברגע נתון, אלא ניתן לדעת רק מה ההסתברות להופעתו בכל מקום. גם זה מודל.
היה נורא נחמד אם היינו יכולים להסתפק רק במודלים דטרמיניסטיים, אבל התצפיות האמפיריות פשוט לא הסכימו עם כך, ובניגוד לדת למדע כן אכפת מתצפיות אמפיריות.

אגב, ההנחה "לכל דבר יש סיבה" היא הנחה בעייתית, מכיוון שאז אתה צריך למצוא סיבה להנחה, וסיבה לסיבה להנחה וכולי. הפתרון היחיד לכך הוא מערכת מעגלית (Circular logic וכולנו יודעים הרי שבעזרת היגיון מעגלי ניתן להגיע פחות או יותר לכל דבר).
רק ליתר ביטחון, אתה בטוח שאתה מבלבל בין מערכות שאינן ניתנות לצפיה לבין מערכות שפועלות ללא סיבה? יש הבדל בין האמירה "אין כל דרך לקבוע בוודאות איפה האלקטרון יהיה ברגע נתון" לבין האמירה "מיקומו של האלקטרון נקבע באופן אקראי, ללא סיבה".
זה פשוט מאוד, המדע חייב להביא הסבר לכל דבר קיים, כשאין להם הם משתמשים באחד משני דברים:
1)א-לוהים
2)אקראיות
ניל גימן כתב:ריצ'ארד לא היה במיטבו בגבהים
The Clouded Mirror
MTGil Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי The Clouded Mirror »

עידו גיא כתב:
Smith כתב:תראה זה התחיל מריק , אין כלום . אפס . ואז פיצוץ אור (תקנו אותי בבקשה אם אני טועה) שזה המפץ הגדול .

עכשיו נגיד שיש מערכת השמש , יש כדור הארץ עם יבשת אחת גדולה . עכשיו הסיכוי ללא התערבות חיצונית שיווצר תא מכלום . זה 0.00000 בקיצור המון אפסים ו1 בסוף . ואני שואל מה הסיכוי שהוא יווצר בלי כוח עליון והוא ישרוד ויתפצל ועוד יתפתח .
אהא! בגלל שיש סיכוי חוקי ההסתברות אומרים שבסופו של דבר יווצר תא (אם כי זה עלול להיות 30^10 מליוני שנים...). אף אחד לא אמר שהתא נוצר קרוב לראשית היקום.
וזה אומר שאם אתה לא פילוסוף אז אין לך סיכוי להבין את זה.......................
אני הולך
(חבל שזהבה לא כאן)
Gandalf
White Wizard

שליחה על ידי Gandalf »

master of the vizzerdrix כתב:
עידו גיא כתב:
Smith כתב:תראה זה התחיל מריק , אין כלום . אפס . ואז פיצוץ אור (תקנו אותי בבקשה אם אני טועה) שזה המפץ הגדול .

עכשיו נגיד שיש מערכת השמש , יש כדור הארץ עם יבשת אחת גדולה . עכשיו הסיכוי ללא התערבות חיצונית שיווצר תא מכלום . זה 0.00000 בקיצור המון אפסים ו1 בסוף . ואני שואל מה הסיכוי שהוא יווצר בלי כוח עליון והוא ישרוד ויתפצל ועוד יתפתח .
אהא! בגלל שיש סיכוי חוקי ההסתברות אומרים שבסופו של דבר יווצר תא (אם כי זה עלול להיות 30^10 מליוני שנים...). אף אחד לא אמר שהתא נוצר קרוב לראשית היקום.
אני הולך
(חבל שזהבה לא כאן)
מה?!?!?! :eek: :eek: :eek:
NIR2
The Man of the Black lotus

שליחה על ידי NIR2 »

עידו גיא כתב:

אני הולך
(חבל שזהבה לא כאן)
למרות זאת כן יש משהו בדבריך ,כי יש פשוט אנשים שנולדו להיות מפגרים ובלי שום עניין בחיים ויש כאלו שנולדו להבין כי אין משמעות לחיים
http://members.pundak.co.il/magic/viewt ... 643#370643

מוכר כמויות של קלפים!!דברו איתי במסנגר
NIR
Gandalf
White Wizard

שליחה על ידי Gandalf »

די לרדת על אנשים כדי לקנות לך מעמד בפורום. יש רק אחד כזה, ולא יהיו עוד אנשים כמוהו. (כולם יודעים על מי אני מדבר)
LunaTic
MTGil Wizard

שליחה על ידי LunaTic »

TheCure?
קובי שפירא כתב:ראו אותי, חושו אותי!
Y
מנהל טכני
יצירת קשר:

שליחה על ידי Y »

Shmulikipod כתב:TheCure?
טוב, נו... כמעט כולם...
Gandalf
White Wizard

שליחה על ידי Gandalf »

Y כתב:
טוב, נו... כמעט כולם...
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
מי זה TheCure?
עידו גיא
Legendary Guy
יצירת קשר:

שליחה על ידי עידו גיא »

עידו גיא כתב:

אני הולך
(חבל שזהבה לא כאן)
מה הקשר פילוסופיה לזה?
Banuni כתב:מותר לעשות פרסה כל עוד לא אסור!
So true...
_demostenes_
The Mirror Breaker
יצירת קשר:

שליחה על ידי _demostenes_ »

Y כתב:
טוב, נו... כמעט כולם...
האם אני מרגיש כאילו Y קורא תיגר על ג'ני?

ראיתי את ג'ני מטפס על הרבה ילדים קטנים, לא יצא לי לעומת זאת נכנס במודים.
*מחכה לתגובה בציפייה*
‏מויש‏ ‎(02:03 AM)‎ :
experience is like rating, sometimes it doesn't reflect the skil.
Y
מנהל טכני
יצירת קשר:

שליחה על ידי Y »

מה? אני לא מבין מה המסר שהתגובה שלך אמורה להעביר... כנראה הבנת לא נכון את מה שכתבתי (או שאני ממש מפספס את ההומור שלך).
_demostenes_
The Mirror Breaker
יצירת קשר:

שליחה על ידי _demostenes_ »

בעע, לא קראתי נכון.
חשבתי שמי שכתב את ההודעה שעליה ענה שמולקיפוד היה גם אתה, רק אח"כ שמתי לב שזה לא היית אתה.
בצירוף עם ההודעה שלך בנושא יצאה ההודעה שלי.
אבל בקריאה חוזרת זה לא היית אתה שכתבת.
‏מויש‏ ‎(02:03 AM)‎ :
experience is like rating, sometimes it doesn't reflect the skil.
Psibeast
Administrator
יצירת קשר:

שליחה על ידי Psibeast »

אני חושב שאתה מבלבל פה בין כמה דברים... מערכות הסתברותיות (כמו מיקומי האלקטרונים) הן גם מערכות שלא ניתן לצפות אותן ברמת המקרה הבודד, אלא רק ניתן לומר משהו על הסיכוי שמשהו יקרה בהן.
כאשר אתה מדבר על משהו שהוא אקראי לחלוטין "ללא סיבה" כפי שקראת לו, כל מה שאמרת הוא שההסתברות היא יוניפורמית. אלה לא באמת מקרים שונים.
הנקודה היא שהיתה טענה כאילו במדע יש טענה סמויה שאומרת שקיימים חוקים ששולטים בכל דבר בעולם, והראתי דוגמא למודלים מדעיים הסתברותיים, כלומר שאין חוקים ששולטים בהם, אלא אקראיות. אין הבדל מהותי בין מערכת הסתברותית עם התפלגות יוניפורמית, למערכת הסתברותית עם התפלגות אחרת.
זה פשוט מאוד, המדע חייב להביא הסבר לכל דבר קיים, כשאין להם הם משתמשים באחד משני דברים:
1)א-לוהים
2)אקראיות
חשבתי שכבר עברנו על זה...
המדע לא חייב להביא הסבר לכל דבר קיים, אלא המדע *מנסה* להסביר כל תצפית אמפירית. אם לא קיים מודל מדעי שיסביר תופעה מסוימת, אז לא מתביישים לומר את המילים: "לא יודעים", ולהמשיך לחקור ולנסות כן להגיע למשהו. זה עוד הבדל מרכזי בין מדע לדת - במדע אין תשובות להכל. לדעתי זה הרבה יותר אמין ואמיתי לומר שיש דברים שאנחנו לא יודעים, מאשר לקחת תשובה שרירותית ולהיות מבסוט מעצמך כאילו אתה יודע שהיא נכונה.
Gandalf
White Wizard

שליחה על ידי Gandalf »

פסיביסט, אני רוצה להסביר לך משהו אחת ולתמיד:
אף אחד מהיהודים הדתיים לא יגיד לך שהוא יודע הכל.
אף אחד מהם גם לא חושב שהוא יודע הכל.
אף אחד לא חושב שהוא מצא את האמת האבסולוטית.
זה עוד הבדל מרכזי בין מדע לדת - במדע אין תשובות להכל. לדעתי זה הרבה יותר אמין ואמיתי לומר שיש דברים שאנחנו לא יודעים, מאשר לקחת תשובה שרירותית ולהיות מבסוט מעצמך כאילו אתה יודע שהיא נכונה.
אף אחד לא יודע שהתשובה נכונה, כולם חושבים, אבל אף אחד לא בטוח.
וגם בדת אין תשובות להכל, אמנם אני מאמין שבתנ"ך טמונות תשובות להכל, אבל זה בדיוק כמו שאתה מאמין שדרך המדע אפשר להסביר הכל.
Psibeast
Administrator
יצירת קשר:

שליחה על ידי Psibeast »

Gandalf, אני שוב אנסה להסביר...
במדע מתעסקים במודלים. זה לא רק שאף אחד לא "בטוח" שהוא הגיע לתשובה הנכונה, אף אחד גם לא מתיימר לחשוב כך. זו אחת הסיבות שהפסיקו לדבר במונחים של תיאוריות, ועברו לדבר על מודלים.

דתיים, לעומת זאת, מדבר במונחים של האמת האבסולטית. גם אם אתה ספציפית לא בטוח שיש אלוהים, אתה *חושב* שזו האמת האבסולוטית.
זה בדיוק כמו שאתה מאמין שדרך המדע אפשר להסביר הכל.
תראה לי איפה כתבתי את זה.
the editor
MTGil Wizard

שליחה על ידי the editor »

Psibeast כתב:
אני חושב שאתה מבלבל פה בין כמה דברים... מערכות הסתברותיות (כמו מיקומי האלקטרונים) הן גם מערכות שלא ניתן לצפות אותן ברמת המקרה הבודד, אלא רק ניתן לומר משהו על הסיכוי שמשהו יקרה בהן.
כאשר אתה מדבר על משהו שהוא אקראי לחלוטין "ללא סיבה" כפי שקראת לו, כל מה שאמרת הוא שההסתברות היא יוניפורמית. אלה לא באמת מקרים שונים.
הנקודה היא שהיתה טענה כאילו במדע יש טענה סמויה שאומרת שקיימים חוקים ששולטים בכל דבר בעולם, והראתי דוגמא למודלים מדעיים הסתברותיים, כלומר שאין חוקים ששולטים בהם, אלא אקראיות. אין הבדל מהותי בין מערכת הסתברותית עם התפלגות יוניפורמית, למערכת הסתברותית עם התפלגות אחרת.
1)א-לוהים
2)אקראיות
חשבתי שכבר עברנו על זה...
המדע לא חייב להביא הסבר לכל דבר קיים, אלא המדע *מנסה* להסביר כל תצפית אמפירית. אם לא קיים מודל מדעי שיסביר תופעה מסוימת, אז לא מתביישים לומר את המילים: "לא יודעים", ולהמשיך לחקור ולנסות כן להגיע למשהו. זה עוד הבדל מרכזי בין מדע לדת - במדע אין תשובות להכל. לדעתי זה הרבה יותר אמין ואמיתי לומר שיש דברים שאנחנו לא יודעים, מאשר לקחת תשובה שרירותית ולהיות מבסוט מעצמך כאילו אתה יודע שהיא נכונה.
נו מילא, אז אני חוזר בי מהטענה שלי- אלוהים, אחרי הכל, לא ממלא בדיוק את אותם תפקידים כמו המדע. אבל אני בכל זאת אשמח להסבר כלשהו לטענה שיש דברים אקראיים לגמרי- זה סותר כל דבר שאי-פעם למדתי, ואני לא מבין איך אפשר להבדיל בין הדברים חסרי הסיבה לבין בעלי הסיבה, דבר שהוא הכרחי כדי ליצור מודל...
נ.ב
מצטער על ההקפצה, פשוט הייתי בטיול מיום ראשון עד אתמול.
שיניתי שם, פעם הייתי אלרונד
זאת אומרת, הייתי elrond, אבל באנגלית זה עושה בעיות עם ההדגשה...
עידו גיא
Legendary Guy
יצירת קשר:

שליחה על ידי עידו גיא »

Elrond כתב: אבל אני בכל זאת אשמח להסבר כלשהו לטענה שיש דברים אקראיים לגמרי- זה סותר כל דבר שאי-פעם למדתי, ואני לא מבין איך אפשר להבדיל בין הדברים חסרי הסיבה לבין בעלי הסיבה, דבר שהוא הכרחי כדי ליצור מודל...
אז זה מה שמבלבל אותך - המודל של מיקום האלקטרונים באטום (למדתי את הבסיס בכימיה השנה, אז אני חושב שהבנתי את זה כי היה לי נורא קל...) אינו אקראי לגמרי. אני מעדיף לא להרחיב כי לא לימדו אותנו מספיק עליו כדי שתהיה לי דרך טובה להסביר את זה...
אולי פסיביסט יכול...
Banuni כתב:מותר לעשות פרסה כל עוד לא אסור!
So true...
Psibeast
Administrator
יצירת קשר:

שליחה על ידי Psibeast »

מה זה בדיוק "אקראי לגמרי"? אם תזרוק קוביה מאוזנת בתנאים אופטימליים, התוצאה תהיה אקראית, אבל עדיין אני אוכל לומר לך שיש הסתברות של שישית שהקוביה תנחת על כל צד ספציפי. אולי אני פשוט לא מבין את הכוונה שלך. תסביר יותר טוב למה אתה מתכוון באקראי לגמרי.
שלח תגובה