בורסה

זה המקום לכל נושא שאינו מתאים לאף פורום אחר, כולל דיונים בנושאים שאינם קשורים למג'יק.

מנהלים: kabanist, Sir Psycho Sexy

E light
Silman Milman
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0

שליחה על ידי E light »

Antrax כתב:
הייתי מצפה שכל מי שיודע מה זה דיי טריידינג יבין שזה בולשיט, אבל זה בעליל לא המקרה. אז ראשית, העובדה שאין שום בסיס מתמטי לקביעת המדדים אומרת דרשני. בניתוחים "מקצועיים" משתמשים בכל מני דברים כמו "ממוצע נע על פני חמישה ימים". למה חמישה ימים ולא עשרה או שניים? למה בניתוח אחר הממוצע פתאום נע על פני חודש? .
אני יודע טוב מאוד מה זה דייטריידר כי אני סוחר ככה, לכן אני מניח שעקב העובדה שלמדתי את הניתוח הטכני מס' לא מבוטל של חודשים אני יודע יותר טוב משמועות.

לגבי למה ממוצע נע של 5 ימים ולא של עשרה? פשוט מאוד, סטטיסקה.... לאחר שבודקים מה הסיכויים הנתונים על פני תקופה ארוכה שכל ממוצע נע שהוא יעבוד בצורה טובה ויתן איתותים נכונים עושים שכלול פשוט מאוד ומחליטים איזה מן הממוצעים הנעים יותר רלוונטי ובעלי הסתברות גבוהה יותר להיות צודקים.... כמו כן, שינוי הממוצע הנע לתקופת זמן ארוכה יותר יגרום לאיתותים לבוא בצורה יותר בטוח וסולידית, וכמובן שגם הרווח יהיה בהתאם.

Antrax כתב: שנית, העובדה שחלק מהותי מהשיטה הוא זיהוי תבניות שאינו מוגדר היטב. בשיא הרצינות, אחד הדברים הראשונים שאנשים לומדים הוא "ראש וכתפיים". זה אומר שאם ראיתם בגרף שלכם עליה קטנה וירידה קטנה, ואז עליה גדולה וירידה גדולה, מיד תצפו שתבוא עוד עליה קטנה ואחריה ירידה קטנה. כמובן, אחרי זה לפעמים זה לא קורה, אבל זה רק בגלל שבעצם זה לא ראש וכתפיים אלא נר מרקד, וכולי. הנסיון אמור ללמד אתכם אילו תבניות עובדות ואילו לא, ואיפה הן קיימות ואיפה לא. אם זה מזכיר למישהו תחומים מכובדים כמו אסטרולוגיה וקריאה בקפה, הוא לא לבד.
לגבי מה שהדבר מזכיר לך, אני שמח שיש לך דמיון בריא. "ראש וכתפיים" היא אכן תבנית שמופיעה הרבה אך היא עובדת קצת שונה ממש שציינת, אם יש בגרף עלייה קטנה ואחריה ירידה קטנה ורמה דומה פחות או יותר, הנה לך "כתף" לאחריה אם תבוא עלייה גדולה יותר מן הכתב וירידה חוזרת למאיפה שהעלייה התחילה, הנה לך ראש, אם בסופו יש עות "כתף" כלומר עלייה קטנה וירידה קטנה ברגע שירד הגרף אל מתחת לקו אשר הירידות חזרו אליו הוא ימשיך לרדת כגובה הראש. אז בבקשה, אין לי בעיה להתווכח אבל מה שהצגת לא נכון.

הניסיון לא אמור ללמד אותך דבר, , הסטטיסטיקה כן.
Antrax כתב: שלישית, ניתוח טכני בעצם טוען שאין שום חשיבות למה החברה עושה בעצם. תאורטית אם המניה של אינטל הראתה כתף וראש, המנתחים צופים שעוד מעט תבוא עוד כתף, גם אם פתאום אינטל תהפוך לחברה שמוכרת חציר לעיזים. ברגע שמניחים אי תלות בין גרף המניה לחברה שהמניה שלה, צריך להתחיל לקבל מסקנות מפגרות כגון זו שציינתי לעיל.
ניתוח טכני לא טוען שאין תלות בין גרף המניה לחברה, הוא טוען שיש תלות, והיא נמצאת בגרף, לפעמים עוד לפני ששמעת עליה בחדשות. זאת עקב גורמים כאלו ואחרים שיודעים על הדברים ופועלים לפיהם עוד לפני שדבר כלשהו קורא.

השם השני של הניתוח הטכני הוא פסיכולוגיית ההמונים, כלומר, ההנחה היא שחברה עולה או יורדת לא אם היא מוכרת חציר או לא אלא בגלל מה שאנשים חושבים עליה, מה שאנשים חושבים על מניה בכל רגע נתון מוצג בגרף בצורה מאוד ברורה, וזה על פי פסיכולוגיה מסויים שרוב בני המין האנושי פועלים לפיה.
נערך לאחרונה על ידי E light ב 19/11/2008 , 17:08, נערך פעם 1 בסך הכל.
FLASH
Antrax
MTGil Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי Antrax »

"תורת הניתוח הטכני" תוכל להתקרא כזו כשתהיה לה איזושהי לגיטימציה מדעית. בינתיים זו תורה בערך כמו שהומאופתיה זו תורה. תורה זה תואר של כבוד לתאוריות שאוששו פעם אחר פעם במבחנים ריגורוזיים, לא משהו שאפשר סתם להצמיד למשהו כדי שישמע יותר טוב.
לגבי למה ממוצע נע של 5 ימים ולא של עשרה? פשוט מאוד, סטטיסקה.... לאחר שבודקים מה הסיכויים הנתונים על פני תקופה ארוכה שכל ממוצע נע שהוא יעבוד בצורה טובה ויתן איתותים נכונים עושים שכלול פשוט מאוד ומחליטים איזה מן הממוצעים הנעים יותר רלוונטי ובעלי הסתברות גבוהה יותר להיות צודקים.... כמו כן, שינוי הממוצע הנע לתקופת זמן ארוכה יותר יגרום לאיתותים לבוא בצורה יותר בטוח וסולידית, וכמובן שגם הרווח יהיה בהתאם.
סטטיסטיקה על מה? אתה מנסה א-פריורי להבין מה המניה הולכת לעשות. את זה אתה מבסס על ממוצע נע בחלון כלשהו. גודל החלון משתנה מפעם לפעם, מה אומר לך איזה גודל הולך לתת לך אינדיקציה נכונה?

אתה כל הזמן חוזר על "סטטיסטיקה". תוכל לנסח בקצרה את התאוריה המתמטית שאומרת לך איך מפיקים חיזויים לגבי העתיד מהעבר כאשר סדרת המשתנים המקריים שאתה דוגם היא כן תלויה, כלומר אין לך את משפט הגבול המרכזי להתלות בו כבאילן גבוה?

סוף הפוסט שלך מסכם את העניין בצורה הרבה יותר הגונה. זו לא תורה, זה לא מדעי, וזה לא אמין. זה נסיון לחזות מה אחרים יעשו בהסתמך על תחושת בטן וציורים יפים שהמשמעות שלהם נמצאת בעיקר בעיני המתבונן. אם מספיק אנשים נופלים לשרלטנות ואתה היית בין הראשונים, ללא ספק תרוויח - בדיוק כמו תרמיות פירמידה למיניהן. אם אתה מרגיש בטוח מספיק כדי להמר על זה, אחלה. אבל לטעון שדיי טריידינג זה דבר שאפשר ללמד או להבטיח רווח כלשהו, מזערי ככל שיהיה, זה מצג שווא. כמו כל אחד מקשקושי העידן החדש, הוא נופל במבחן פשוט: אין מחקר השוואתי שמראה שאסטרטגיות של ניתוח טכני מביאות להחזר מעל העלייה הכללית של השוק.

ונקנח באנקדוטה: עשו מחקר וגילו שתיק מניות שמכיל רק חברות שיש להן רק vowel אחד בשם היסטורית הרוויחו יותר מהשוק. אם אתם מוכנים להשקיע בחברות שיש להן רק vowel אחד בשם על סמך מה שהרגע אמרתי, ניתוח טכני זה בשבילכם.
נא לא לשלוח לי יותר מה"פ אחת בכל פעם. לפני השליחה, מומלץ לעיין בחוקי הפורום ובשיטת האימות אם עוד לא קראתם אותם.
E light
Silman Milman

שליחה על ידי E light »

Antrax כתב:"תורת הניתוח הטכני" תוכל להתקרא כזו כשתהיה לה איזושהי לגיטימציה מדעית. בינתיים זו תורה בערך כמו שהומאופתיה זו תורה. תורה זה תואר של כבוד לתאוריות שאוששו פעם אחר פעם במבחנים ריגורוזיים, לא משהו שאפשר סתם להצמיד למשהו כדי שישמע יותר טוב..
קבילתי, לגיטימי, שיניתי.
Antrax כתב:סטטיסטיקה על מה? אתה מנסה א-פריורי להבין מה המניה הולכת לעשות. את זה אתה מבסס על ממוצע נע בחלון כלשהו. גודל החלון משתנה מפעם לפעם, מה אומר לך איזה גודל הולך לתת לך אינדיקציה נכונה? .
אני לוקח את הגרף ומציב עליו ממוצע נע עם אורך זמן אחר בכל פעם... אני בודק את ההיסטוריה של הבורסה ומסמן כל פעם שהממוצע הנע סימן לקנות או למכור, לאחר מכן אני בודק כמה אחוז מהפעמים הוא צדק וכמה הוא טעה. כמו כן אני גם בודק כמה הקוויח מהפעולה. עשו גם סטטיסקה לגיב שילוב של ממוצעים נעים, כמו 5 13 ו-26 שנותנים לך מס' אינדיקציות שונות למצב השוק.
אתה כל הזמן חוזר על "סטטיסטיקה". תוכל לנסח בקצרה את התאוריה המתמטית שאומרת לך איך מפיקים חיזויים לגבי העתיד מהעבר כאשר סדרת המשתנים המקריים שאתה דוגם היא כן תלויה, כלומר אין לך את משפט הגבול המרכזי להתלות בו כבאילן גבוה?

Antrax כתב:סוף הפוסט שלך מסכם את העניין בצורה הרבה יותר הגונה. זו לא תורה, זה לא מדעי, וזה לא אמין. זה נסיון לחזות מה אחרים יעשו בהסתמך על תחושת בטן וציורים יפים שהמשמעות שלהם נמצאת בעיקר בעיני המתבונן. .
אני לא יודע בדיוק למה אתה מתכוון כשאתה אומר שזה לא מדעי, אבל אמין זה דבר יחסי..... זה כן יותר אמין מכלכלניסטים שטוענים כך או אחרות.... זה פחות אמיו מקולו של אלוהים.
Antrax כתב:אם מספיק אנשים נופלים לשרלטנות ואתה היית בין הראשונים, ללא ספק תרוויח - בדיוק כמו תרמיות פירמידה למיניהן. אם אתה מרגיש בטוח מספיק כדי להמר על זה, אחלה. אבל לטעון שדיי טריידינג זה דבר שאפשר ללמד או להבטיח רווח כלשהו, מזערי ככל שיהיה, זה מצג שווא. כמו כל אחד מקשקושי העידן החדש, הוא נופל במבחן פשוט: אין מחקר השוואתי שמראה שאסטרטגיות של ניתוח טכני מביאות להחזר מעל העלייה הכללית של השוק..
אם סטטיסקה שנבדקת יום עיום היא לא מחקר השוואתי שמראה שניתוח טכני עובד בצורה טובה, אני לא יודע מה כן.
אני מאוד מעריך את יכולת הויכוח, ההתבטאות והתיאוריות שלך אבל הן פשוט לא נכונות... אני חושב שהויכוח היה יכול להיות הרבה יותר רציני ומבוסס אם הייתה מכיר את הניתוח הטכני, ולא משמועות...
Antrax כתב:ונקנח באנקדוטה: עשו מחקר וגילו שתיק מניות שמכיל רק חברות שיש להן רק vowel אחד בשם היסטורית הרוויחו יותר מהשוק. אם אתם מוכנים להשקיע בחברות שיש להן רק vowel אחד בשם על סמך מה שהרגע אמרתי, ניתוח טכני זה בשבילכם.
האמת, אין לי שמץ של מושג על מה אתה מדבר כאן, אם תסביר לי קצת יותר בפשטות אוכל לענות לך, מה זה vowel?
FLASH
Navidshi
Judgmental Bastard

שליחה על ידי Navidshi »

vowel = אות ניקוד, דהיינו a e i o u.
E light
Silman Milman

שליחה על ידי E light »

Navidshi כתב:vowel = אות ניקוד, דהיינו a e i o u.
אמממ זה מה שהנחתי אבל זה לא נשמע לי כבעל משמעות...
FLASH
Itay Winkler
MTGil Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי Itay Winkler »

E light כתב:
Navidshi כתב:vowel = אות ניקוד, דהיינו a e i o u.
אמממ זה מה שהנחתי אבל זה לא נשמע לי כבעל משמעות...
וזו הנקודה של זינגר...
"Mori’s fourth-turn play was handshake, targeting Peleg."
E light
Silman Milman

שליחה על ידי E light »

אוקיי... הבנתי.
ההבדל הוא שהדוגמא שלך תלושה מהמציאות בעוד שניתוח טכני מתבסס על פסיכולגיות ההמון.
FLASH
Antrax
MTGil Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי Antrax »

טוב, הגיע הזמן סוף סוף להגיב בצורה מסודרת. אני מצטער שלקח הרבה זמן, היו לי כמה ענייני "עולם אמיתי" שאכלו חלק מהזמן שאני מקדיש לאינטרנט בדרך כלל.

יש מספר דרכים לנסות לחזות את העתיד מהעבר. ניתוח טכני משתמש בפשוטה מביניהן, שלומדים בקורס מבוא בסטטיסטיקה. הבעיה עם הגישה הזו היא שכל הקטע בשיטה הוא להסתמך על משפט מתמטי שנקרא "משפט הגבול המרכזי", שאומר משהו מאד טבעי - אם תחזרו על ניסוי הרבה פעמים, אז התוצאה הכי סבירה של הניסוי תקרה הכי הרבה פעמים, והסטיות ממנה תיטנה לבטל אחת את השניה ככל שמספר הנסיונות עולה. הוא גם מנבא בדיוק איך תראה ההתפלגות של חזרה מרובה (אינסופית) על ניסוי. אז באים ומנסים להפוך את זה: מסתכלים על משהו שכבר ידוע כעל חזרה על אותו ניסוי המון פעמים. לדוגמה, נסתכל על ההתפלגות הידועה של מחיר המניה של אינטל ב30 הימים האחרונים, נחשוב על זה כאילו 30 פעם דגמו מה מחיר המניה, ומזה נסיק איך מתפלג מחיר המניה ליום. מזה נדע אם אנחנו צופים מה יקרה עם מחיר המניה מחר, והידד.
הבעיה עם הגישה הזו (שאני מציג אותה כאן בהפשטה רבה, אבל זו כן הליבה שלה) היא שמשפט הגבול המרכזי דורש שהדגימות מאותו ניסוי תהיינה בלתי תלויות זו בזו, כלומר שתוצאת הניסוי הראשון לא תשפיע על תוצאת הניסוי השני, וכך הלאה. זה המקרה בהטלות מטבע, לדוגמה. זה לא המקרה במחירים של מניה. מחיר המניה מחר תלוי לגמרי במחיר המניה היום. אפילו אם מעקרים את זה, ומסתכלים רק על שינוי במחיר המניה ולא על המחיר עצמו, אז המחיר ייטה לעלות ככל שבימים קודמים המחיר עלה. במילים פשוטות, אחד מהתנאים לקיום המשפט שעליו מסתמכים לא מתקיים, ולכן כל התאוריה היא ממבו ג'מבו ולא מתמטיקה בכלל. עד כאן שמיטת האצטלה המתמטית מתחת לתחום של ניתוח טכני. זה אומר שכל הדיבורים על "כוחות הסטטיסטיקה", ממוצעים נעים ושאר ירקות, הם כולם חסרי הצדקה מתמטית.
הרגל השניה שהתחום הזה נשען עליה היא "זה לא אקראי, זו פסיכולוגיית המונים". את זה אני מקבל לחלוטין. מי שחושב שהוא יותר טוב מאחרים בחיזוי פסיכולוגיית המונים, מוזמן ללכת ולשחק בזה. כמובן, לי אין יומרה כזו, וזה לא נראה לי כמו דבר שאפשר ללמד, אבל אם אתם חושבים שאתם יכולים תמיד לשמוע חדשות לפני כולם וגם לנבא איך הם יגיבו, אז ללא ספק תרוויחו. זה, כמובן, לא דורש שום ידע על מחיר המניה או כל דבר אחר, אבל - כל אלה הם וודו מתמטי ותו לא.
הטענה הנוספת שהועלתה כאן היא שה"סטטיסטיקה" נבדקת יום יום. אני טוען שהבדיקה מראה בדיוק מה שאני אומר: מכלל העוסקים בניתוח טכני, חלק קטן מרוויח המון, חלק גדול מרוויח מעט, חלק גדול מפסיד מעט וחלק קטן מפסיד המון. זה בדיוק מה שהיה קורה אילו כל המנתחים הטכניים היו מטילים מטבעות ומשקיעים כפי שהמטבע אמר להם.
עכשיו באים כל מני אנשים ואומרים "זה לא נכון, הנה אני תמיד מרוויח כבר שנים". בסדר. אז עכשיו, באמת צריך להתעסק קצת בפסיכולוגיה. א' חשוב לזכור שאנשים ייטו לספר על הצלחות ולא על הפסדים. זה אומר שקשה להחשף לתמונה המלאה, כי ברגע שאדם כבר מדבר זה אומר שהוא כנראה מצליח יותר. כמו כן חשוב לזכור שלא כל האנשים לגמרי דוברי אמת. זה נובע גם מב', שאנשים נוטים לזכור דברים יוצאים מגדר הרגיל הרבה יותר מדברים רגילים. רוצה לומר, מישהו ישב וישחק ברולטה כל הלילה. פעם אחת ינחש 17 שחור ויזכה ב10000 דולר, ובמשך שאר הערב קצת יעלה והרבה ירד, ובסופו של דבר הפסיד הרבה יותר, אבל הוא זוכר את הרווח הגדול ולכן נראה לו שהוא הרוויח, אפילו שהרווח מיד חזר לקזינו. זה עצוב, אבל יש המון שחקנים במשחקי מזל עם תוחלת שלילית שככה בדיוק הם חיים. פעם ב- המכונה נותנת להם הרבה, וזה מחזיק אותם לאורך כל ההפסדים הגדולים מהרווחים האלה. כאמור, טבע האדם. לכן, הרבה מנתחים טכנים עשויים להאמין שהם באמת מרוויחים, אבל בגלל שהם לא מנהלים רישום מדויק, הם בעצם מפסידים - אני מכיר את התופעה הזו משחקני פוקר.

עד כאן ביקורת מנומקת על ניתוח טכני. סיכומה בקצרה הוא שזה תחום שאין לו רגל מתמטית להשען עליה. מי שעדיין רוצה להשקיע לפי הרגש או כי הוא חושב שהוא יכול לחזות מה כל שאר האנשים יעשו, שיבושם לו. רק לא לחשוב שזה משהו מובטח, כי זה רחוק מלהיות מובטח.
נא לא לשלוח לי יותר מה"פ אחת בכל פעם. לפני השליחה, מומלץ לעיין בחוקי הפורום ובשיטת האימות אם עוד לא קראתם אותם.
Tsabo Tavoc
Phyrexian General
יצירת קשר:

שליחה על ידי Tsabo Tavoc »

מצטער שאני לא נכנסתי יותר מדי לעומק הדברים פה, אני פשוט צריך לנסוע לצבא עוד 15 דקות, אז קראתי רק את ההודעה הראשונה, ומההודעות של אנטרקס הבנתי שזה הלך למקום אחר קצת.
בנוגע לראשונה, חודש לפני המשבר השקעתי בקרן נאמנות חזקה, שמשקיעה מעל 95%באגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד, ואת היתר בלא צמודות מדד. איבדתי פחות משמינית אחוז בזמן המשבר הזה, כי אגרות חוב ממשלתיות זה די יציב...
(ואם מסתכלים על שילוב של המצב המדיני באיזור, ועצם העובדה שאני בצבא, ביום שהממשלה תפשוט רגל יהיו לי צרות יותר גדולות על הראש)
GothDude כתב:Even gills won't keep this thread from drowning in its own stupidity.
Antrax
MTGil Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי Antrax »

זה היה הרציונל שלי להשקיע באינטל - "אם המניה תיפול, יהיו לי בעיות יותר גדולות". נו, אז היא נפלה ויש לי בעיות יותר גדולות :)
Tsabo Tavoc
Phyrexian General
יצירת קשר:

שליחה על ידי Tsabo Tavoc »

כן אז אצלי זה יותר בקטע שהשם של הבירה ישתנה מירושלים ל"אל קוץ"
GothDude כתב:Even gills won't keep this thread from drowning in its own stupidity.
E light
Silman Milman

שליחה על ידי E light »

Antrax כתב:לדוגמה, נסתכל על ההתפלגות הידועה של מחיר המניה של אינטל ב30 הימים האחרונים, נחשוב על זה כאילו 30 פעם דגמו מה מחיר המניה, ומזה נסיק איך מתפלג מחיר המניה ליום. מזה נדע אם אנחנו צופים מה יקרה עם מחיר המניה מחר, והידד..
מה שהצגת כאן זה ממוצע נע, יש הרבה מאוד כלים בניתוח הטכני, ממוצע נע הוא רק אחד מהם, והוא טוב להסתכלות כללית ולאישוש מחשבות, ככה לפחות אני משתמש בו.
פרט לזה, השימוש בממוצע נע הוא לא בדיוק איך שהגדרת מלמעלה.... לממוצע נע כמעט ואין משמעות כשהוא עומד לבדו, הרעיון הוא, לדוגמא, לקחת 3 ממוצעים נעים - 5,13 ו-26. אם הם מסודרים בסדר מסויים, ברור ולא מבולגן, לדוגמא, ה-5 מעל ה-13 אשר והא מעל ה-26 המצב מראה על עליות, אפשר אכן לסחור על פי ההנחה שאם שלושתם מסודרים בסדר מסויים אז תקנה ואם הם מתערערים אז תמכור. יכול להיות שהשיטה עובדת אבל היא לא ניתוח טכני.
Antrax כתב:הבעיה עם הגישה הזו (שאני מציג אותה כאן בהפשטה רבה, אבל זו כן הליבה שלה) היא שמשפט הגבול המרכזי דורש שהדגימות מאותו ניסוי תהיינה בלתי תלויות זו בזו, כלומר שתוצאת הניסוי הראשון לא תשפיע על תוצאת הניסוי השני, וכך הלאה. זה המקרה בהטלות מטבע, לדוגמה. זה לא המקרה במחירים של מניה. מחיר המניה מחר תלוי לגמרי במחיר המניה היום. אפילו אם מעקרים את זה, ומסתכלים רק על שינוי במחיר המניה ולא על המחיר עצמו, אז המחיר ייטה לעלות ככל שבימים קודמים המחיר עלה. במילים פשוטות, אחד מהתנאים לקיום המשפט שעליו מסתמכים לא מתקיים, ולכן כל התאוריה היא ממבו ג'מבו ולא מתמטיקה בכלל..
אתה שוב נדבק לממוצע הנע, תן לי להכיר לך מכשיר נחמד לדוגמא שנקרא cci, אני אישית מאוד אוהב אותו והוא נראה לי כמוצלח מאוד. הוא נותן לך איתותי קנייה וכמו כן גם איתותי מכירה, בסטטיסקה לכלי זה אני מתכוון ללראות מתי הכלי נתן איתות ומה הייתה התוצאה, אם הצליח, לסמן וי, לא הצליח לסמן איקס, וכך לשכלל. אם היו לו 6 פעמים וי ו-4 פעמים איקס(כמובן שאין הבדיקה נעשית במספרים שכאלה) כלומר שעל פני תקופת זמן ממושכת אמורים להיות לי רווחים גדולים מהפסדים.

Antrax כתב:הרגל השניה שהתחום הזה נשען עליה היא "זה לא אקראי, זו פסיכולוגיית המונים". את זה אני מקבל לחלוטין. מי שחושב שהוא יותר טוב מאחרים בחיזוי פסיכולוגיית המונים, מוזמן ללכת ולשחק בזה. כמובן, לי אין יומרה כזו, וזה לא נראה לי כמו דבר שאפשר ללמד, אבל אם אתם חושבים שאתם יכולים תמיד לשמוע חדשות לפני כולם וגם לנבא איך הם יגיבו, אז ללא ספק תרוויחו. זה, כמובן, לא דורש שום ידע על מחיר המניה או כל דבר אחר, אבל - כל אלה הם וודו מתמטי ותו לא..
פסיכולוגיית המונים היא אינה סעיף, נכבד קשה ואכזרי השוכן לו אי שם במעמקי לימודי הפסיכולוגיה באוניברסיטאטות למיניהן. פסיכולוגיית המונים היא בעצם כינוי להתנהגות של האדם הממוצע במצב זה או אחר. לדוגמא, נניח ואני אדם מן המניין העוקב אחר מנייה. אתמול, הייתה שווה 9 שקלים והיום היא שווה כבר 10, אבל אני מחכה כמה ימים בעודי עוקב אחר המניה. לאחר מס' ימים הגיע שווי המניה ל-15 שקלים, ומשם החל לרדת. חודש אחרי הגיע המניה למחיר "זול" מדהים של 9 שקלים, ואני, אשר עקבתי אחר המניה ראיתי כבר מה קורה לה כאשר היא מגיעה ל-9 שקלים ולכן אני אקנה אותה ישר, כדי לא לפספס את העלייה, וכשתעלה ל-15, אמכור ישר מהפחד.
אם התנועה של מעבר מ-9 ל-15 קרתה מס' פעמים ולא רק אחת הרמה תהיה יותר "חזקה". כך גם מתייחסים אל רמת הנמוך היומי והגבוהה היומי רוב האנשים..

Antrax כתב:עכשיו באים כל מני אנשים ואומרים "זה לא נכון, הנה אני תמיד מרוויח כבר שנים". בסדר. אז עכשיו, באמת צריך להתעסק קצת בפסיכולוגיה. א' חשוב לזכור שאנשים ייטו לספר על הצלחות ולא על הפסדים. זה אומר שקשה להחשף לתמונה המלאה, כי ברגע שאדם כבר מדבר זה אומר שהוא כנראה מצליח יותר. כמו כן חשוב לזכור שלא כל האנשים לגמרי דוברי אמת. זה נובע גם מב', שאנשים נוטים לזכור דברים יוצאים מגדר הרגיל הרבה יותר מדברים רגילים. רוצה לומר, מישהו ישב וישחק ברולטה כל הלילה. פעם אחת ינחש 17 שחור ויזכה ב10000 דולר, ובמשך שאר הערב קצת יעלה והרבה ירד, ובסופו של דבר הפסיד הרבה יותר, אבל הוא זוכר את הרווח הגדול ולכן נראה לו שהוא הרוויח, אפילו שהרווח מיד חזר לקזינו. זה עצוב, אבל יש המון שחקנים במשחקי מזל עם תוחלת שלילית שככה בדיוק הם חיים. פעם ב- המכונה נותנת להם הרבה, וזה מחזיק אותם לאורך כל ההפסדים הגדולים מהרווחים האלה. כאמור, טבע האדם. לכן, הרבה מנתחים טכנים עשויים להאמין שהם באמת מרוויחים, אבל בגלל שהם לא מנהלים רישום מדויק, הם בעצם מפסידים - אני מכיר את התופעה הזו משחקני פוקר..

אני מסכים מילה במילה, אך זה לא קשור לניתוח הטכני.
Antrax כתב:עד כאן ביקורת מנומקת על ניתוח טכני. סיכומה בקצרה הוא שזה תחום שאין לו רגל מתמטית להשען עליה. מי שעדיין רוצה להשקיע לפי הרגש או כי הוא חושב שהוא יכול לחזות מה כל שאר האנשים יעשו, שיבושם לו. רק לא לחשוב שזה משהו מובטח, כי זה רחוק מלהיות מובטח.
הדבר אשר מיוחסת לו אחת החשיבויות הרבות ביותר בניתוח הטכני הוא לעולם, אבל לעולם לא להשקיע/לסחור/לקנות/למכור/להחליף או להשתעל מתוך רגש ולא מתוך נימוקים ספיציפים ורציניים.

ניתוח טכני הוא בתוך תוכו מבוסס על פסיכולוגיית המונים אבל כמו כן אין הוא מתפשר בזו, הניתוח הטכני כשמו, מתעסק בצד הטכני של העניין, יש את הביטוי המפורסם של סיכוי מול סיכון, הניתוח הטכני מנסה לצמצם את הסיכון כמה שאפשר והגדיל את הרווח כמה שאפשר כל עוד אין פגיעה מהותית בכמות הסיכון. הניתוח הטכני עושה זאת על ידיד כלים רבים ומס' רב של עקרונות.
יש חוק, שאני מרגיש שראוי להיאמר כעת, הוא נקרא סטופ לוס.(SL) העיקרון הזה (בכלליות) דורש ממך לקבוע את הסיכון אשר אתה מוכן לקחת על עצמך, לדוגמא, קניתי מניה בשבוי של 10 שקל, הסטופ לוס שלי ממוקם ב-8, כלומר לא משנה מה אני לא אפסיד יותר משני שקרל ליחידה, אין לשנות, להזיז, למקם מחדש או לקדם את הסטופלוס מהרגע שנקבע. כמו כן הוא מתקדם איתך, כלומר אם מחיר המניה עלה ל-11 הסטופ לוס שלי יהיה ב-9 ואם יעלה ל-12 אין שום מצב בעולם שבו אני אפסיד כרגע....וכך הלאה. (ניתן להרחיב את הסטופלוס עם התקדמות ברווח)
זה לבדו, הכלי החשוב ביותר בניתוח טכני והוא לבדו עשוי לעשות הבדלים של עשרות אם לא מאות אחוזים בחישובי רווח/הפסד.
FLASH
ziv
MTGil Wizard

שליחה על ידי ziv »

שכחת את ה "TP" take profit שעובד כמו ה SL רק לכיוון השני
E light
Silman Milman

שליחה על ידי E light »

כן אבל הוא פחות חשוב ולא תמיד משתמשים בו...
FLASH
שלח תגובה