הצעות ורעיונות לחיזוק והגדלת קהילת המג'יק בארץ

בפורום זה ניתן לדון בנושאים הקשורים למג'יק שלא מכוסים על ידי אחד הפורומים האחרים. לדוגמה: שמועות על סטים עתידיים, דיון במוצרי מג'יק חדשים, דיונים על נציגים ישראליים בטורנירים בין לאומיים וכולי.

מנהלים: kabanist, Sir Psycho Sexy

Aviad
מארגן טורנירים
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

הצעות ורעיונות לחיזוק והגדלת קהילת המג'יק בארץ

שליחה על ידי Aviad »

בהמשך לשרשורים האחרונים בנוגע להעלאות המחירים ולעתיד השחור שנצפה בעקבותם, חשבתי שזו תיהיה הזדמנות מצויינת לעלות מספר נקודות שחשבתי עליהם כבר זמן מה, את חלקם הקטן רשמתי בשרשור של העלאת המחירים אך חשוב לי לעשות קצת סדר ולנסות לפרט בצורה ברורה יותר.
מטרתו של שרשור זה הוא רתימת הפורום לשם משימה שהגשמתה תטיב עם כולנו.
המשימה היא: חיזוק והגדלת קהילת המג'יק בארץ.
אם המוטיבציה למשימה זו איננה ברורה לכם, אנסה לפרט זאת במספר שורות. המורה שלי להיסטוריה תמיד היתה אומרת שכל ההיסטוריה נבנתה על 2 אלפים (האות אלף): אינטרסים ואלטרנטיבות. אני מניח שהאינטרס של כל אחד מאיתנו הוא לדאוג להנאתו, לאפשר לו לקיים את התחביב המוצלח הזה, להפוך את סביבת המשחק לטובה יותר עבורו, להשתפר ובקיצור לדאוג לעצמו. כך אני חושב שזה צריך להיות, התחביב הזה נראה שונה בעיני כל אחד ואחד מאיתנו, יש שנותנים לו יותר חשיבות ויש שפחות - אבל דבר אחד משותף : מקור ההנאה. חיזוק הקהילה והגדלתה, תחזק את המקור הזה, תדאג להמשיך לקיים אותו ותאפשר אף הנאות גדולות יותר. והאלטרנטיבות? פה אנחנו נכנסים לעניין.
איך נעשה את זה? בפוסט זה נפרסם את הצעותינו ורעיונותינו בנוגע לשיפור פני המג'יק בארץ.
בנקודה זו חשוב לציין שאנחנו למעשה רק מכניסים רעיונות לסל מסויים. הסל הזה יעמוד לראשות מקבלי ההחלטות ויהווה מעין מאגר של רעיונות יצירתיים אותם אפשר ליישם או שלא, כשהבחירה נתונה כמובן בידיהם.
כדי שלא נתפזר או נכנס למקומות שלא הוזמנו אליהם ננסה לשמור על תבנית מסויימת שתיהיה עניינית וברורה.
לכל הצעה או רעיון יהיה כותרת עם התחום בו תגע ההצעה. מומלץ שבפתיחת ההצעה תוצג הבעיה או הנקודה אותה ההצעה מתבקשת לשפר. גוף ההצעה יהיה ענייני ומסודר, מידת הפירוט תיהיה לשיקולכם, גם רעיונות ראשוניים ללא חשיבה עמוקה על הפרטים יתקבלו בברכה.
כמובן שאפשר לחדד רעיונות או הצעות קודמות (זה חלק מכל העניין - סיעור מוחות) , רק יש לציין זאת. גם הצגת חסרונות או פגמים בהצעות קודמות יהיו חשובות לשם הדיון.

אני אפתח את השרשור בכמה רעיונות והצעות משלי, שיהוו בין השאר דוגמא לתבנית עליה דיברתי.

1. הצעה בנושא שחקנים חדשים:
מכיוון ששחקנים חדשים הם המקור להגדלת ההקהילה אני חושב שיש לתת לנושא חשיבות גבוהה. את רעיון זה שמעתי כבר בעבר ולאחרונה יובל שחף העלה גרסה דומה שלו באוזני שוב.
כל שחקן חדש שיגיע לטורניר (או הליגה) הראשון שלו (לא בטוח איך אפשר לאכוף את זה) יזכה בהנחה מסויימת על השתתפותו, או לחילופין יזכה בפרס על עצם השתתפותו הראשונה.
בנוסף אפשר לעשות גם מעין מבצע של חבר מביא חבר, אותו שחקן חדש יציין מי הכיר לו את המשחק ובכך יזכה גם את חברו בהנחה או בפרס.
בפתיחת הטורניר יהיה אפשר לציין באמצעות המגפון את השחקנים החדשים שהצטרפו לשורותינו ולברך אותם על כך, לאחל להם בהצלחה בטורניר ולציין שנשמח לראותם בהמשך.
אפשר גם יהיה לערוך מעין תחרות בין חברי הקהילה על השחקן שיביא את כמות השחקנים החדשים הגדולה ביותר במשך תקופה מסויימת (חודשיים או שלוש לדוגמא), כל חבר קהילה שיביא שחקן חדש יזכה בנקודה כשאת התחרות אפשר לפרסם פעם בשבוע (או יותר) באחד מהפוסטים בפורם, שם יתבצע מעקב אחר הניקוד. בכל תקופה יוכרז זוכה חדש ויזכה בפרס או הנחה כלשהי.

כמו ששמתם לב במהלך ההצעה התעלמתי לגמרי מהיישום הכספי ואני משאיר זאת לאלה שמכירים את הפרטים הפיננסים ויודעים מה ניתן לעשות בדיוק.

2. הצעה בנושא סביבת המשחק:
זו העצה שהועלתה כבר כמה פעמים בפורם בעבר, אם אני לא טועה הפעם האחרונה שראיתי אותה הייתה ב2003 , וגם אז חשבתי שהיא הצעה מצויינת לכן העלה אותה שוב.
אני מניח שכולכם מכירים את תחרות ה:
Player of the year
שנערכת בין השחקנים המקצועיים ובחסות וויזארדס בה אוגרים בצורת ניקוד מסויימת את הצלחותיהם של השחקנים בטורנירים כשלבסוף מכיריזים על שחקן השנה, זה שסך ביצועיו במהלך אותה שנה היה הטוב ביותר.
שחקן זה זוכה כמובן בפרס גדול.
המוטיבציה לתחרות זו היא לדאוג למשוך שחקנים להגיע לכמה שיותר טורנירים במהלך השנה על מנת לצבור ניקוד בכל טורניר ולטפס בדירוג שחקן השנה.
אם גודל הפרס אכן יהיה משמעותי אני חושב שזו אכן שיטה טובה להגדלת המוטיבציה להגעה לטורנירים.
אפשר ליישם משהו דומה גם בנוגע ל:
rookie player of the year
כשהדגש הוא על שחקנים חדשים (לא בטוח איך אפשר לאכוף זאת).1

3. הצעה בנוגע לסביבת המשחק:
מכיוון שאני חושב שלרושם החיצוני שאנחנו משדרים לקהל הצופים במקומות בהם נערכים הטורנירים ישנה חשיבות לא קטנה, חשבתי שכדי יהיה לשפר מעט את סביבת המשחק.
מכיוון שברור לי שגם פה הצג הכספי משחק תפקיד חשוב אנסה להתחיל בקטן.
מפות בצבע אחיד ובמרקם נעים למגע
:lol:
יכולים לדאוג לאווירה מקצועית יותר ולשדר זאת. אפשר לקנות בד כזה בזול, לגזור אותו במידות שצריך ולארגן ערכה שתתלווה לכל טורניר.
אפשר לדאוג שלכל מארגן טורניר יהיו פליירים שיוכל לחלק למתעניינים, אולי אפילו ספרי חוקים בעברית. עוד משהו שראיתי שאור כבר מיישם: לכתוב על גב הפלייר באיזה יום ובאיזה שעה נערכת ליגה באיזורו של אותו מתעניין.
אני חושב שישנם המון רעיונות זולים לשיפור האווירה החיצונים של הטורניר, אשמח לשמוע עוד.

4. הצעה בנושא דיווח טורנירים:
אני מציע לפתוח נושא חדש בפורום שיהווה מקום בו יפורסמו הסטנדינגס הסופיים של כל טורניר שהסתיים (טופ 8 בנפרד) , בכל הודעה יצויין מספר השחקנים שהגיעו לטורניר, שם המנצח (מלבד הסטנדינגס), חלוקת הפרסים שהיתה, שמות השופטים. כשהטורניר דווח מתפקידו של אחד ממארגני הטורניר לפרסם את התאריך שבו הוא דווח בשרשור ההודעה. (כמו שזיו עושה) . 1
בהמשך אפשר יהיה לצרף לינק לתמונות (כשהעלו אותם לאתר כלשהו , אגב, אני מציע שיהיה אתר מסויים אחד שיכיל את תמונות הטורנירים ואפשר יהיה לקשר ישירות אליו).

טוב, זה מספיק לבנתיים, אני אוסיף עוד בהמשך.
נשמע קצת אותכם.

אביעד
Antrax
MTGil Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי Antrax »

אני מאד אוהב את רעיון מספר 4. אשמח אם תפתח עליו שרשור בנפרד בפורום בקשות פיצ'רים כדי שנוכל לדון בו.
נא לא לשלוח לי יותר מה"פ אחת בכל פעם. לפני השליחה, מומלץ לעיין בחוקי הפורום ובשיטת האימות אם עוד לא קראתם אותם.
rif-raf
MTGil Wizard

שליחה על ידי rif-raf »

בהקשר להצעה 1, לדעתי זה ישים גם בחנויות. הנחה למישהו שקחנה מג'יק פעם ראשונה, או מגיע עם כרטיס DCI בפעם הראשונה. אני לא יודע אם ניתן ל אכוף את זה בחנויות אבל אם כן אז סבבה.

העברת חוגים בבתי ספר
שוב אני מנסה לגייס מדריכים למען החוג שלי ולהציע ליזמים אחרים אולי בארץ לנסות להרים חוגים משלהם. עם זאת אני מוסיף את המידע שגילית שעריית חיפה לא מאפשרת לבני 20 ומטה להדריך חוגים בבית ספר יסודי.

[/b]הגברת זירת ה-T2 בצפון
אני יודע שזה נושא שעולה הרבה, אני אישית לא ממש דוגמא טובה בסיפור הזה כי אין לי הרבה זמן לבנות חבילות ולעשות טסטינג אבל בעיקרון אני לא נוסע מחוץ לחיפה בשביל טורניר קונסטראקד שאינו PTQ ומעלה. להרים את זירת הקונסטראקד בצפון יכול לפתור את הבעיה במידה מסוימת לי ולאנשים כמוני. כרגע T2 אפשרי רק בליגות והן במהלך השבוע כך שחלקנו העובד והלומד לרוב לא מסוגל לבוא, אולי אפשר להתנסות בטורנירים בשבת גם של T2 ולראות האם מגיעים להשיגי נוכחות. וכמובן ייתכן שאני טועה לחלוטין.
תמונה
Chipmunk
Legendery Pest

שליחה על ידי Chipmunk »

rif-raf כתב:בהקשר להצעה 1, לדעתי זה ישים גם בחנויות. הנחה למישהו שקחנה מג'יק פעם ראשונה, או מגיע עם כרטיס DCI בפעם הראשונה. אני לא יודע אם ניתן ל אכוף את זה בחנויות אבל אם כן אז סבבה.

העברת חוגים בבתי ספר
שוב אני מנסה לגייס מדריכים למען החוג שלי ולהציע ליזמים אחרים אולי בארץ לנסות להרים חוגים משלהם. עם זאת אני מוסיף את המידע שגילית שעריית חיפה לא מאפשרת לבני 20 ומטה להדריך חוגים בבית ספר יסודי.

[/b]הגברת זירת ה-T2 בצפון
אני יודע שזה נושא שעולה הרבה, אני אישית לא ממש דוגמא טובה בסיפור הזה כי אין לי הרבה זמן לבנות חבילות ולעשות טסטינג אבל בעיקרון אני לא נוסע מחוץ לחיפה בשביל טורניר קונסטראקד שאינו PTQ ומעלה. להרים את זירת הקונסטראקד בצפון יכול לפתור את הבעיה במידה מסוימת לי ולאנשים כמוני. כרגע T2 אפשרי רק בליגות והן במהלך השבוע כך שחלקנו העובד והלומד לרוב לא מסוגל לבוא, אולי אפשר להתנסות בטורנירים בשבת גם של T2 ולראות האם מגיעים להשיגי נוכחות. וכמובן ייתכן שאני טועה לחלוטין.
עוד בכיתה ה' ילדים מהכיתה שלי הדריכו חוגים בבתי ספר כולל בשלנו.. מזה השטויות האלה?
rif-raf
MTGil Wizard

שליחה על ידי rif-raf »

השטויות האלה זה מה שאמרה לי רכזת החוגים של דויד ילין לגבי הנחיית עריית חיפה.
תמונה
Dragon Slayer
?Hellkites you say

שליחה על ידי Dragon Slayer »

אנ ימאוד מסכים עם מה שנאמר פה.... למרות שאין אצלנו (מכבים) אפילו דראפטים, שזה מעצבן בפרט.
אני מעוצבן שבאים אנשים חדשים, אבל אין מערכת הסברה טובה מספיק כדי להעלות אותם לרמה של FNM, או אפילו בלוק קונסטראקטד, מכיוון שרוב משתתפי הליגה לקחו חלק בפרירליס.
אני חושב שעוד אנשים צריכים להגיע למודיעין, לנסות לראות מה יש בליגה הזאת, אנחנו די במצב תקוע שם, ומתנפלים על כל אחד שפותח בוסטר, בגלל שאין יותר מדי מה לחדש..
תמונה
"!Fishing is for wussies"
Kroen

שליחה על ידי Kroen »

יש לי הצעה: להפסיק לקבוע טורנירים בשבת. אמנם אני כבר לא משחק מג'יק, וגם טכנית אני לא דתי, אבל אני בטוח שיש מספיק דתיים שמשחקים מג'יק.
תמונה תמונה
skytiger
MTGil Wizard

שליחה על ידי skytiger »

אבל אני חושב שיש יותר נערים בבתי ספר מאשר דתיים שמשחקים...
netn9
MTGil Wizard

שליחה על ידי netn9 »

אומנם דתיים הם לא הרוב, אבל הם הרבה, ואפילו הרבה מאוד.
שימוש טוב ל-Harm's Way:
You could use Harms Way with Great] Whale being blocked by Goldenglow Moth and redirect it to a Vizzerdrix that had a [jump put on it.

Me - What The Hell? :)
Navidshi
Judgmental Bastard

שליחה על ידי Navidshi »

בואו ננגן את התקליט הישן שוב: אנשים שהולכים לעבודה ולבית הספר ולצבא יש יותר מאשר דתיים.
Kroen

שליחה על ידי Kroen »

ודתיים לא הולכים לעבודה לבי"ס ולצבא? :-:
תמונה תמונה
~PoWeR~
MTGil Wizard

שליחה על ידי ~PoWeR~ »

כרגע יש מספיק דראפטים ופרירליסים באמצע השבוע.
כשיהיו מספיק טורנירי קונסטראקטד בארץ יהיה אפשר לחשוב על לעשות גם באמצע שבוע...
Navidshi
Judgmental Bastard

שליחה על ידי Navidshi »

Kroen כתב:ודתיים לא הולכים לעבודה לבי"ס ולצבא? :-:
מה הנקודה שלך?
Kroen

שליחה על ידי Kroen »

שאם דתיים יכולים למצוא זמן פנוי באמצע השבוע בשביל טורנירים אז גם חילונים יכולים
תמונה תמונה
Aviad
מארגן טורנירים
יצירת קשר:

שליחה על ידי Aviad »

כמו שאמר רן - הנושא הזה כבר נטחן דק דק בעבר, מלבד זאת, גם אם קיימת אוכלוסייה נסתרת של שומרי שבת שתצוץ עם שינוי היום ליום חול - הפגיעה באוכלוסיה שטורניר ביום חול מתנגש לה במסגרות אחרות תקזז (אם לא יותר) את הגידול המיוחל, כך שאינני חושב שזוהי דרך לחיזוק או הגדלת האוכלוסיה הפעילה.

אנסה בעוד רעיון:

הצעה בנוגע לסיקורי טורנירים ותמונות
נעשו כבר מספר ניסיונות בעבר לעודד את סיקורי הטורנירים אך ללא הצלחה מרובה. אני חושב שסיקורי הטורנירים מוסיפים המון לאווירת המשחק, הם מעוררים חשק בשחקנים שנשארו בבית וויתרו על טורניר מסויים להגיע לטורניר הבא, נותנים פרטים מעניינים לכל המתעניין ובאופן כללי מגדילים את המוטבציה של שחקנים מסויימים (שאולי קצת פחות פעילים בדרך כלל) להגיע לטורנירים.
מכיוון שכך, אני חושב שאפשר לפרסם באותה הודעה המודיעה על הטורניר עצמו שהצוות מחפש מתנדבים לסיקור הטורניר (אפשר לתת פרס מסויים למתנדבים) וכל מי שמעוניין יפרסם את שמו ויצור קשר עם מארגן הטורניר בתחילתו של הטורניר בנוגע לאיך יתבצע הסיקור ובאיזה מידת פירוט, מלבד צוות מסקר (שיכול להיות גם אדם אחד בלבד) , אפשר יהיה למנות צלם שיצלם מספר תמונות במהלך הטורניר. הצלם יהיה שחקן שפשוט יתנדב להגיע עם מצלמה כלשהי ולצלם תמונות מייצגות (או בהתאם להנחיות של המארגן) , בסיום כל טורניר יעלה הצלם המתנדב את התמונות למקום מוסכם כלשהו ומשם יעברו התמונות לאתר מרוכז שיכיל את סיקורי הטורנירים ותמונותיהם (כמו שהזכרתי בהצעות הקודמות).

אביעד
123321
Mr. Number
יצירת קשר:

שליחה על ידי 123321 »

אפשר לפתוח פורום חדש בפיצ'רים כמו שאמרו: פורום דיווחי טורנירים, לשם יועלו בדיווחים, הסטנדינגס, תמונות וכולי.
הדבר גם ימנע את חוסר הדיווחים של טורנירים בארץ, כי מארגן שלא מפרסם בפורום גם לא דיווח.

חוץ מזה, אני חושב שכל אחד שעבר (או עדיין נמצא) בביה"ס היסודי יכול לפנות אל בית ספרו הקודם, ולבקש לפנות אל קהל יעד של ילדים בכיתות ג'-ו' בתור חוג הדגמה למגי'ק.
אני מאמין שביה"ס ייתן לבוגרים שלו לעשות שימוש באיזו כיתה לשעה-שעתיים בשבוע (אנחנו לא צריכים הרבה) בחינם או אפילו בסכום סמלי.
ואז גם נגדיל את הקהילה במצטרפים חדשים, גם נהנה (וגם הם XD), ואולי זה גם יכול לתת מענה פיננסי לכמה אנשים.
כמובן שהחוג של הילדים יכול להיות בתשלום או לא תלוי בכם. :D

מקווה שהעליתי בכם כמה רעיונות,
ארן.
צוות ה-Dancing Leprechaun
תמונה
לפניות לגבי קלפים, טורנירים וכולי: aran.segal@gmail.com
elof
MTGil Apprentice

שליחה על ידי elof »

Dragon_Slayer כתב:אנ ימאוד מסכים עם מה שנאמר פה.... למרות שאין אצלנו (מכבים) אפילו דראפטים, שזה מעצבן בפרט.
אני מעוצבן שבאים אנשים חדשים, אבל אין מערכת הסברה טובה מספיק כדי להעלות אותם לרמה של FNM, או אפילו בלוק קונסטראקטד, מכיוון שרוב משתתפי הליגה לקחו חלק בפרירליס.
אני חושב שעוד אנשים צריכים להגיע למודיעין, לנסות לראות מה יש בליגה הזאת, אנחנו די במצב תקוע שם, ומתנפלים על כל אחד שפותח בוסטר, בגלל שאין יותר מדי מה לחדש..
סליחה?!? אני מוחה על ההערה הזאת בתוקף. אתה לא יכול לצפות שכל שחקן שפותח טים דק ראשונה שלו בחיים תוך יומים יגיע לחבילה תחרותית שהוא יודע לשחק בה-זה פשוט לא יישים.
חוץ מזה, אתה אחד מהרבה אנשים שלא משתתפים בדברים שהזכרת מפאת חוסר תקציב, אז אין לך זכות להתלונן.

בנוגע לתרד.
הצעה לשחקנים חדשים.
רוב השחקנים החדשים שהתחילו אצלנו, פשוט עברו ברחוב ורצו לנסות. לעומת זאת ילד אחד חדש הביא איתו פגישה אחר כך עוד שלושה ילדים. אני חושב שרצוי לתת מוטיבציה לחבר מביא חבר, ובלי קשר להשקיע קצת יותר בפרסום, כי לאנשים אין דרך להתוודע למשחק חוץ מלראות אותו בליגה.
אחראי על ליגות באיזור מכבים-רעות.
M.E.D
Dragon Slayer
?Hellkites you say

שליחה על ידי Dragon Slayer »

אור- למרות שאין לי תקציב כרגע, זה לא אומר שאני לא שובר ת'ראש שלי כל הזמן על דקים על תקציב, משהו שכן משתלב עם התקציב שלי.
בקשר ל-FNM, לא מעט מהילדים לא יודעים אפילו מה הלקפים שלהם עושים, לא מדבר על רמה באנגלית או משהו, רק לזכור לפי התמונה, ככה שיחקתי יוגיהו ופוקימון שהייתי ביסודי, ולא נראה לי שמג'ק זה אחרת. צריכים להתחיל להזיז את העסק הזה, כי לליגה יש פוטנציאל. דיברתי עם בני די הרבה אתמול וראיתי שיש נכונות אפילו מצידו, קח לשם דוגמא את הליגת פנוראמה בחיפה, עשו שם משחקים בפורמטים אחרים, הכנות לפרירליסים ועוד לא מעט דברים שונים. הם עושים את זה במטרה לקדם את הליגה, שהיא הרבה יותר צעירה מהליגה שלנו. אני לא רואה שום הבדל בין הליגות חוץ מאחד, שבליגה שלהם ממש מנסים, אנחנו בינתיים רק בשלב הדיבורים. אני מוכן לעמוד מאחורי הדברים שלי, אני מנסה להרים משהו לקראת פורים, השאר כבר תלוי בעזרה ובתמיכה אני אקבל משאר חברי הליגה.
תמונה
"!Fishing is for wussies"
rif-raf
MTGil Wizard

שליחה על ידי rif-raf »

אגב, בקשר להשגת חברים בקהילה.
במהלך השנה האחרונה שמת לב שלפחות 6 משתמשים חדשים הופיעו, ביקשו עזרה בבניית חבילה בת'רד אחד ונעלמו לאחר מכן. לא יודע מה יכולנו לעשות יותר, חלק מהם ממש קיבלו הרבה עזרה בחבילה, אני לא יודע אם ללחוץ עליהם לכיוון תחרותי יותר יעזור או רק ילחיץ ויגרום להם לברוח... בכל מקרה כשאני מדבר עם שחקן חדש אני לרוב ממליץ במקום לקנות בוסטרים ללכת לפריריליס העתידי או לדרפאט (אבוי!), כי פשוט גם אם ילך להם רע הן יתקלו יותר בקהילה, יהנו מהפרוצדורה, ישיגו קלפים באותו מחיר וכנראה יותר נדירים (אם כי גרועים).
תמונה
RT-shock
MTGil Wizard

שליחה על ידי RT-shock »

הצעה לשיפור ולהעלת רמת המשחק של שחקנים חדשים וגם דרך להביא עוד קצת שחקנים חדשים:
היה פעם את הצ'מפס למי שזוכר, זה יהיה טוריניר שיכלו להשתתף בוא שחקנים שלא הגיעו בשנה האחרונה לטופ8 ב-PTQ או באליפות הארץ, כלומר לתת צ'אנס לשחקנים קצת יותר חלשים לשחק ולנצח. והיו כמויות פרסים עצומות יחסית לעלות ( אני זוכר שב-THG כל אחד קיבל בוסטר מתנה ומשהו כמו עוד בוסטר וחצי לפרס באותה העלות כמו של THG רגיל בזמנו).
אז אפשר לנסות ולהחזיר את הסוג הזה של הטורנירים, לא צ'מפס אלה משהו אחר, עם קצת יותר מיגבלות (לדוגמא: טופ40 בארץ לא יכולים להשתתף) ודברים כאלו.
טורנירים כאלו ממש מעודדים שחקנים חדשים לשחק וגורמים להם להשתפר ולהעלות את המוטיבציה.

מקווה שעזרתי,
יוחאי.
שלח תגובה